Drodzy Rodzice, Uczniowie, Przyjaciele naszej szkoły,

to już kolejny tydzień strajku, w którym uczestniczymy. Wielu z nas czuje potrzebę podzielenia się odczuciami związanymi z tym, o co walczymy.

Media podkreślają tylko kwestię ekonomiczną (nasze zarobki), dzięki której możemy w ogóle brać udział w strajku. Jednakże nam nie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe. Sytuacja  polskiego szkolnictwa w tej chwili jest tak dramatyczna, że nie możemy po prostu ignorować tego faktu. Uczniowie w szkole na miarę naszych czasów POWINNI MIEĆ MOŻLIWOŚĆ ZARÓWNO ZDOBYWANIA WAŻNYCH KOMPETENCJI, UMIEJĘTNOŚCI, JAK I  ROZWIJANIA SWOICH TALENTÓW ORAZ ZAINTERESOWAŃ. To jest istotą naszego strajku! Mówimy NIE! pochopnym decyzjom i nagłym zmianom, których dotkliwe konsekwencje ponoszą przede wszystkim uczniowie, a winą za nie obarczani są nauczyciele.

Praca w szkole jest naszą pasją i przemyślanym wyborem, dlatego chcemy, aby nasi uczniowie mogli otrzymywać jak najlepszą edukację, czerpiąc z niej przyjemność. To wymaga zaangażowania i czasu.

Po ostatniej reformie szkolnictwa podstawa programowa wymusza na nas wszystkich ciężką pracę, która nie prowadzi do osiągnięcia powyższych celów. Chcemy pracować z uczniem, zamiast wypełniać ogromne ilości dokumentacji. Pragniemy, by NAUCZANIE było istotą naszej pracy zawodowej. My również sprzeciwiamy się przepełnionym klasom, dwuzmianowym szkołom, pracom domowym, które czasami pochłaniają uczniom całe wolne popołudnia!

Wiele decyzji ważnych dla procesu nauczania podejmuje się, pomijając stanowisko nauczycieli, a to na nas spoczywa obowiązek realizacji tych postanowień. Nie zgadzamy się na to! Zależy nam na tym, aby nauka w szkole była fascynująca, a absolwent był przygotowany do życia we współczesnym świecie.

Każdego dnia podejmowanie decyzji o przystąpieniu do strajku wymaga od nas wychodzenia z własnej strefy komfortu. Chcielibyśmy móc wrócić do pracy w zgodzie z wartościami, które reprezentujemy. Wiemy, że ta sytuacja też nie jest dla Państwa komfortowa. Trwamy w proteście, bo wierzymy, że przyniesie on oczekiwane przez  nas wszystkich zmiany!

Dziękujemy za wsparcie i okazywane zrozumienie.

Nauczyciele szkoły