TERAPIA ZABURZEŃ MOWY

W naszej szkole terapia zaburzeń mowy prowadzona jest w ramach rewalidacji. Biorą w niej udział dzieci z niepełnosprawnością, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnie psychologiczno – pedagogiczne, ze wskazaniem do podjęcia takiej terapii.

Opieką logopedyczną  objęci są uczniowie ze względu na:

• trudności w nabywaniu kompetencji językowych;
  • zaburzoną pracę narządów artykulacyjnych;
  • zaburzenia słuchu mownego;
  • różne postacie sygmatyzmu, rotacyzmu, bezdźwięczność;
  • niski poziom świadomości fonologicznej wyrazów;
  • niepłynność mówienia;
  • utrzymujące się substytucje, zniekształcenia fonetycznej budowy wyrazu, ubogie słownictwo powodujące trudności w prawidłowym formułowaniu wypowiedzi ustnych i pisemnych;
  • zaburzenia mowy w aspekcie fonetycznym, leksykalnym,   gramatycznym.

Celem ogólnym zajęć logopedycznych jest:

• usuwanie zaburzeń mowy;
  • wyrównanie opóźnień rozwoju mowy;
  • wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej;
  • usprawnianie funkcji poznawczych wspierających mowę, tj. percepcji wzrokowej i słuchowej, pamięci, uwagi i myślenia.

W terapii logopedycznej mogą także brać udział uczniowie z wadami wymowy, posiadający opinię z poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz wyłonieni w trakcie przeprowadzonych przesiewowych badań logopedycznych. Zajęcia  odbywają się w formie konsultacji. Rodzice współuczestniczą w terapii poprzez zapoznanie się z instrukcjami i materiałami potrzebnymi do wykonywania samodzielnych ćwiczeń w domu. Warunkiem sukcesów i postępów w mowie dziecka jest  systematyczna  praca oraz ścisła  współpraca  rodzica  z  logopedą.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w 2 – 4 osobowych grupach. Program i formy terapii dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.

Podczas zajęć wykorzystywane są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dziecka, usprawniające prawidłową wymowę, czytanie i pisanie. Uczniowie mogą korzystać z różnych gier oraz autorskich pomocy dydaktycznych wykonanych przez logopedę.

GODZINY PRACY LOGOPEDY

Neurologopeda