6 maja to Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Akcja Flash – Bądź widoczny na drodze!

W naszej szkole uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w akcji “Flash – Bądź widoczny na drodze”. Dzieci założyły  kamizelki odblaskowe
i zobaczyły jak świecą i są dobrze widoczne w blasku flesha. W ramach akcji uczniowie dowiedzieli się z jakiej odległości widoczny jest pieszy na drodze bez elementów odblaskowych i z odblaskami. Różnica jest ogromna. Akcja została przeprowadzona w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Aby w porze wieczorowo-nocnej, zwłaszcza jesienią i zimą dzieci były widoczne z większej odległości.

Od sierpnia ubiegłego roku każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Odblaski to bezpieczeństwo obu stron – kierowcy i pieszego – dziecka i dorosłego. Dzięki nim kierowca jest w stanie dostrzec pieszego już z odległości 130-150 m. Odblaski zmniejszają ryzyko wypadków pieszych w ciemności aż dziesięciokrotnie, bowiem kierowca jest w stanie zauważyć pieszego NA CZAS właśnie dzięki odbijającemu się od elementu odblaskowego światłu – zdąży wówczas zareagować i uniknąć zderzenia z pieszym.

Wszystkim widocznym pieszym życzę bezpieczeństwa na drodze

Magda Budka