AKCJA ŻONKILE

19 kwietnia przypadała 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Na pamiątkę wydarzeń z 1943 roku Muzeum Żydów Polskich POLIN zorganizowało już po raz dziesiąty Akcję Żonkile, która stanowi ważny projekt edukacyjny przypominający o wydarzeniach tamtych dni. Ten desperacki i heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o honor i godność.

Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w te obchody. Uczniowie wykonywali w bibliotece szkolnej lub samodzielnie w domach żółte żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Uczennice z klasy VIII A – Agata, Natalia, Nina i Zosia w środę – 20 kwietnia odwiedziły wszystkie klasy i przybliżyły swoim kolegom historię i bohaterów tamtych dni oraz samą ideę akcji. Przez cały tydzień na lekcjach historii uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wydarzeniami związanymi z powstaniem w getcie warszawskim.
Była to również okazja do zaprezentowania książek z biblioteki szkolnej poruszających temat II wojny światowej i zachęcenia młodzieży do sięgnięcia po tego typu literaturę.