W listopadzie i grudniu uczniowie klas IIa, IIb, IId oraz IIIa, IIIb wzięli udział w programie „OPERACJA Szkoła” zorganizowanym przez „Grupa CzasDzieci” na podstawie serii książek „Operacja…”  Jørn Lier Horst. W ramach programu w każdej klasie nauczyciel bibliotekarz przeprowadził 3 zajęcia edukacyjne. Podczas zajęć poznaliśmy niesamowite przygody Tiril i Olivera z Biura Detektywistycznego nr 2. Pierwszym zadaniem było rozszyfrowanie zakodowanych informacji. W atmosferze tajemnic i zagadek młodzi detektywi uczyli się alfabetu Morse’a, poznawali techniki szyfrogramów. Podczas drugich zajęć uczniowie zgłębiali sztukę daktyloskopii, dowiedzieli się jak, kiedy i po co śledczy posługują się tą techniką. Obejrzeli film z udziałem kryminalistyka oraz prezentację multimedialną. Na podstawie odcisku swojego palca wyjaśniali, co to są linie papilarne, porównywali swoje linie papilarne z odciskami kolegów oraz wykorzystali własne „ odciski” w kompozycji plastycznej. Na ostatnich zajęciach sprawdziliśmy spostrzegawczość naszych detektywów oraz każdy z uczestników nauczył się sposobu tworzenia portretów pamięciowych.

Książki detektywistyczne i cała zabawa w detektywów sprawiły, że nasi uczniowie o wiele chętniej sięgają po książki i odwiedzają szkolną bibliotekę.