Kochani,

chciałabym zachęcić Was do zatrzymania się na chwilę nad tematem praw dziecka. Warto wiedzieć jakie prawa Wam przysługują, nie zaszkodzi też garść historii związana z powstawaniem praw dziecka i znaczenia Polski w tym procesie.

Czy wiecie, że:

1. Polska ma bogatą tradycję związaną z promowaniem praw dziecka?

Zapoczątkował ją Janusz Korczak, wybitny i ceniony na świecie pedagog, działający na rzecz godnego traktowania dzieci. Nie bez znaczenia jest też postać Ludwika Rajchmana- pomysłodawcy utworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF.

1. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka- przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
  2. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Konwencja o prawach dziecka określa prawa, które powinny być zagwarantowane wszystkim dzieciom, by mogły w pełni rozwijać swój potencjał.

Dzieci i młodzież mają te same prawa co dorośli, ale przysługują im też szczególne prawa, wynikające z ich wyjątkowych potrzeb, będąc istotami dopiero rozwijającymi się potrzebują szczególnej ochrony w wielu aspektach ich życia. Dlatego powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Dziecko jest wartością, a Państwo powinno bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Akty prawne w Polsce

W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka są:

• Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej- art. 72. Konstytucji
  • Konwencja o Prawach Dziecka.
  • Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

PRAWA DZIECKA

Prawa cywilne i wolności osobiste, umożliwiające rozwój dziecka:

• Prawo do życia i rozwoju,
  • Prawo do tożsamości i identyczności (prawo do nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o własnym pochodzeniu),
  • Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
  • Prawo do wyrażania własnych poglądów,
  • Prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
  • Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa,
  • Prawo do godności i szacunku.
  • Prawo do nietykalności osobistej,
  • Prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia.

Prawa socjalne:

• Prawo do odpowiedniego standardu życia,
  • Prawo do ochrony życia,
  • Prawo do zabezpieczenia socjalnego,
  • Prawo do opieki zdrowotnej,
  • Prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Prawa ekonomiczne:

• Prawo do nauki,
  • Prawo do ochrony pracy podejmowanej w ramach wakacyjnego zarobku lub w ramach nauki,

Prawa kulturalne:

• Prawo do korzystania z dóbr kultury,
  • Prawo do informacji,
  • Prawo do znajomości swoich praw.

Prawa polityczne lub publiczne:

• Prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.
  • Prawo do wyrażania swoich poglądów.

Linki dla zaciekawionych: