Kilka pomysłów jak radzić sobie ze stresem i stać się optymistą:
- Myśl pozytywnie od rana. Skupiaj swoją uwagę na tym, co dobrego wydarzyło się wczoraj i wydarzy się dziś. To bardzo ważne, aby pozytywnie rozpocząć dzień, gdyż wpłynie to na jego jakość aż do wieczora. Dlatego zrelaksuj się chociaż na 10 minut i pomyśl o czymś, co udało Ci się osiągnąć, o swoich bliskich lub o ostatnich przyjemnych wydarzeniach.
- Łącz myśli związane z Twoimi sukcesami z nowymi wyzwaniami i zadaniami, które masz przed sobą. Takie skojarzenia ułatwią Ci ich realizację, gdyż dasz sobie sygnały, że coś doskonale potrafisz, a to jest kolejne potwierdzenie.
- Otaczaj się ludźmi, którzy wpływają na Ciebie pozytywnie. Jeśli przebywasz wśród osób, które dobrze radzą sobie w życiu, też zaczniesz postrzegać życie w pozytywny sposób.
- Każdego dnia znajdź czas tylko dla siebie. Obojętnie czy to będzie 10 minut w ciszy, czy długa relaksująca kąpiel, czy może spacer. Naucz się przebywać ze sobą.
- Dbaj o swoje ciało. Pamiętaj o zasadzie: jesteś tym, to co jesz. Nie wrzucaj w siebie jak w worek bezwartościowych składników. Myśl o tym, w jaki sposób się odżywiasz. To też wpływa na samopoczucie- nie bez powodu czujemy się “lekko” lub “ciężko”. Poza tym, ważna jest aktywność fizyczna. Nie bez przyczyny mówi się “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Znajdź czas na taką formę sportu, która odpowiada Ci najbardziej.
- Marz i planuj. Nawet jeśli te marzenia wydają się bardzo odległe, uwierz, że warto je mieć. Jeśli nie mamy celów, nie mamy do czego dążyć. Jeśli do niczego nie dążymy- stoimy w miejscu lub cofamy się. Może warto więc wziąć kartkę i zapisać wszystko to, czego naprawdę pragniesz, a być może zaczną się dziać rzeczy, których się nie spodziewasz, kto wie …
- Naucz się asertywności. To doskonała cecha, która ułatwi Ci nieangażowanie się w rzeczy i zdarzenia, na które wcale nie masz ochoty. Szanuj swój czas i swoje życie.
- Traktuj porażki jako nową wiedzę. Jedyny moment, kiedy możemy się czegoś nowego nauczyć to wtedy, gdy popełnimy błąd. Zacznij nazywać błędy “lekcjami”. Ciesz się z nich i ucz się z nich. Zamiast krytykować siebie wyciągaj odpowiednie wnioski na przyszłość. Dzięki temu kolejny raz zrobisz coś po prostu dobrze.
- Uświadom sobie jak pozytywne mogą być zmiany. Uwierz, że zmiana jest punktem wyjścia do czegoś nowego, co może się wydarzyć. To bardzo proste: jeżeli jesteśmy z czegoś niezadowoleni to nie zmieni się to, jeśli nie podejmiemy jakiejś decyzji. Zacznij od czegoś prostego, zrewiduj swoje poglądy, zmień negatywne przekonania na temat swój, ludzi, uczuć, życia czy nauki. Zamień je na pozytywy i zaobserwuj jakie będą rezultaty. To działa, ale przetestuj to sam.
- Ucz się ciągle czegoś nowego, postrzegaj świat jako wielkie laboratorium, w którym jest masa rzeczy do odkrycia przez Ciebie. Pytaj, czytaj, doświadczaj.
- Pamiętaj, że masz to czym jesteś! Bądź więc pozytywnym i uśmiechniętym człowiekiem.
Ostatnie kilka rad:
- dbaj o odporność organizmu poprzez zdrowy styl życia,
- dostrzegaj dobre strony rzeczywistości,
- dostrzegaj swoje dobre strony i swoje możliwości,
- staraj się panować nad sytuacją, przewidywać ją,
- nie bądź sam, otaczaj się ludźmi, pomagaj im i proś o pomoc,
- znajdź swój sposób na wyhamowanie emocji,
- korzystaj z tego, co Cię cieszy, co sprawia Ci przyjemność.